Grafik Tasarım Yayınları

TÜRK GRAFİK TASARIM TARİHİ KAYIT ALTINDA!1

"11" değerli grafik ustamızın belge ve bilgileriyle yer aldığı Türk Grafik Tasarım Tarihi'ne önemli ölçüde ışık tutacak ilk ve tek kaynak kitabı ilginize sunuyoruz.

Sadece Alternatif Yayıncılıkta.

Edinmek için arayınız.

 
Ebüzziya Tevfik,
Kenan Temizan,
Münif Fehim,
İhap Hulusi Görey,
Emin Barın,
Atıf Tuna,
Mesut Manioğlu,
Mengü Ertel,
Sait Maden
Turgay Betil,
Necati Abacı.

Kitapta yer alan bu isimler, mesleğimizin iz bırakan sanatçılarıdır. Üstün yeteneklerinin yanı sıra, diğer sanat disiplinlerine kayıtsız kalmayan bir çok yönlülüğe sahiptiler. Bugünün olanaklarıyla karşılaştırılamayacak kadar güç koşullarda kendi kendilerini eğiterek yetiştiren bu isimler, sadece grafik değil, sinemadan tiyatroya, romandan şiire, seramikten heykele kadar sanatın hemen her alanında, önemli tasarımlarda ve üretimlerde bulunmuşlardır.


Mesleğimize önemli katkıları olan bu ustaların isimleri, izleri iyice yok olmadan, bir an önce ve mümkün olabildiğince kayıt altına alınması gerekiyordu. Kurtarabildiğimiz bu belge ve bilgileri bir araya getirmek, disiplin altına almak, gelecek nesillere de sağlam ve doğru bir kaynak olarak aktarmak, hem mesleğimize emek ve ömürlerini vermiş sanatçılarımıza, hem de mesleğimize hepimizin mutlaka ödemesi gereken bir borçtu.


Grafik ve tasarımla ilgilenen, ilgi / sevgi duyan, meslek olarak icra eden herkesin arşivinde / kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken bu kaynak eserle, bir sosyal sorumluluğu yerine getirmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

image002
image003
image004
image005
image006
image007

Kitabın Teknik Bilgileri:

Cilt Bilgisi: Sert Kapak Ciltli ve Şömize, İplik Dikiş Kağıt Bilgisi: 150 gr. Mat Kuşe Sayfa Sayısı: 496 Kitap Boyutları: 22 x 30.5 Sayfa Boyutları: A4 (21 x 29.7 cm)


DOĞAN HIZLAN'IN HÜRRİYET GAZETESİ'NDEKİ KÖŞESİNDE :


image001
Doğan Hızlan


Grafiğin ilk 11’i


Afişlere bakarız, posterleri alıp büromuza evimize asarız, ama kimin eseridir bilmeyiz. Bir kitabın kapağını çok beğeniriz yapanı merak etmeyiz, etsek bile tanıtım yazımızda adını geçirmeyiz.

image0002Ali Tekin Çam, çok yararlı bir albüm hazırlamış. Öyle ki her sayfasının başında dakikalarca durdum…

Kitabın adı bir sayı: 11! Ama kalem ucu şeklinde yapılmış. Çizim kalemini anımsatan bir tasarımla zengin çağrışımlar eşliğinde açıyorsunuz kapağı…

Bu kitaptan söz etmeden önce bazı sorular sormak istiyorum

Grafik tasarım nedir? Tam cevap verebilecek kim var merak ediyorum.

Türk grafik tasarımının tarihini biliyor muyuz? Mesleğin dışındakilerin bildiğini pek sanmam.

Zirvedeki adlar kimler? Bugünden birkaç isim sayabilirsiniz elbette ama hiçbiri gerçek sayıyı vermeyecektir…

Bugünü hangi ustalar hazırladı? İşte asıl cevaplamanız gereken soru bu.

kapak2


Afişlere bakarız, posterleri alıp büromuza evimize asarız, ama kimin eseridir bilmeyiz. Bir kitabın kapağını çok beğeniriz yapanı merak etmeyiz, etsek bile tanıtım yazımızda adını geçirmeyiz.

Kısaca bazı sanatlar, meslekler var ki, eserleri de kendileri de layık oldukları ilgiyi görmezler. Grafik tasarım bunların başında geliyor…

Grafiğin ilk 11’i kimler?

Ebuzziya Tevfik, Kenan Temizan, Münif Fehim, İhap Hulusi Görey, Emin Barın, Atıf Tuna, Mesut Manioğlu, Mengü Ertel, Sait Maden, Turgay Betil, Necati Abacı…

Bu adlardan bazılarını tanıdım, bazıları da yakın dostum oldu. Hem ürünlerini sevdim hem de kendilerini.

On bir ustadan kimileri benim yönettiğim dergilere, özel kapak yaptılar, yayımladığım kitapların kapaklarını çizdiler. Hepsi dost hatıralarımın özel yerinde dururlar.

İhap Hulusi Görey’i bana tanıştıran rahmetli dostum çevirmen Adnan Semih Yazıcıoğlu idi. Kınalıada’da Fazıl Ahmet Aykaç Caddesi’ndeki Rüzgârlı Köşk’ün bir katında otururdu. Daha sonra çalışmalarını görmek için Gayrettepe’deki evine de gittim.

Ona her gittiğimde, evin balkonunda oturur uzun uzun konuşurduk.

Atatürk’ün isteğiyle Alfabe’nin kapağını yapan odur. Kulüp Rakısı’nın kapağındaki illüstrasyon da komşusu Fazıl Ahmet Aykaç ile İhap Hulusi Görey’in kendisidir.

Emin Barın da tanıdığım, Çemberlitaş’taki atölyesine gittiğim, bir isimdi. Latin harfleriyle yarattığı hat sanatının örneklerini hayranlıkla seyrederdim. Anıtkabir’deki kitabelerde onun imzası vardır. Yaptığı ciltler birer sanat eseriydiler.

Unutulmaz afişler

Eski dergilerde bazı şiirlerin, güftelerin illüstrasyonunu Münif Fehim çizerdi, eski 7 Gün arşivi içinde birçok örneği duruyor.

Mengü Ertel’in yaratıcılık alanının türü genişti. Grafik tasarımlardaki çalışmaları her alanı kapsardı.

Hürriyet Gösteri’nin kapağını yaptı, kitaplar, unutulmaz tiyatro afişleri çizdi. Bakın festivaller tarihimize, en unutulmaz afişler hep onun eseridir.

Konuşmasından da ayrı bir tat alırdım! Uzun sakalları, saçı ve kışın üzerinden çıkarmadığı keçe yeleğiyle kendi görselliğini oluşturmuştu. Bâb-ı Âli Yokuşu’ndan aşağıya Vespa’sının üstünde rüzgâr gibi inerdi.

Sait Maden, sadece grafik çalışmaları nedeniyle dostum değildi, şair ve şiir çevirmeni olduğu için köklü bir dostluğumuz vardı.

Ankara Caddesi’ndeki handa bürosuna gider, kitap, dergi kapaklarını alırdım. Beyaz önlüğüyle atölyesinde disiplinli bir çalışma örneği gösterirdi. Sanatının dervişlerindendi…

On bir usta isim hakkındaki yazılar, incelemeler, örnekler grafik tasarımı tarihimiz açısından büyük eksiği kapatıyor.

Daha önce böyle bir çalışmayı da Sait Maden yapmıştı.

Kitapta yer alan, grafik tasarımcılarının yurt dışında öğrendikleri, oradaki çalışmalarına dair bölümler bugün gelinen yeri aydınlatması açısından önem taşıyor.

Meslektekiler hariç birçok kimse bu türün tarihini, anılması gereken adları ne yazık ki bilmiyor.

Başka açıdan da bu albüme yaklaşmalısınız.

Grafik tasarım beğenimiz nereye geldi, bu gelişmeyi sağlayan ustalar kimlerdi? Hangi eserlerle görsel beğenimizin seviyesini yukarı çektiler. Hangi tasarımlarla ölümsüz oldular…

Albümdeki kitap kapaklarını, bugün okuduğunuz kitap kapaklarıyla karşılaştırdığınızda onları yeniden değerlendirin. Elbette beğenmediğiniz, basit bulduklarınız da olacaktır, ancak onlar çizilmeseydi bugüne varamazdık.

Daha önemlisi o çizimler, kitap kapakları, yazar-çizer ilişkisini de ortaya koyuyor.

Mengü Ertel’i başka bir televizyon programıyla da anımsatmak isterim. TRT’deki 180 programlık “Cumhuriyete Kanat Gerenler”, yeni cumhuriyetin kuruluş tarihi için belgesel bir başvuru kaynağı niteliği taşır. Mengü Ertel’in tiyatro sanatı ile ilgisinin yoğunluğunu da tiyatro afişleri gösterir.

Ülfet Ertel ve Melis Tuncay’ın Mengü Ertel bölümü çalışmalarının listesini veriyor.  Sadece Ertel mi? Âtıf Tuna’nın meşhur TEKEL tasarımı ve diğer kamu kurumlarının ürünleri için yaptığı logolar, tasarımlar… Hepsini ezbere biliyoruz, gözümüzün önünde canlanıyorlar! İşte onları yaratanları anlatıyor bu kitap.

Bakın Sait Maden, çalışmaları, yaratıcılığı için ne diyor:

“Aslında benim grafiğimi biçimlendiren, alttan alta etkileyen ve destekleyen, besleyen tek kaynak benim şair tarafımdır. Edebiyatım, benim resmimi çok besledi.”

On bir usta hakkında incelemeler, tanıtmalar da o meslekten olanlar tarafından yazıldı. Bol fotoğraflı, örnekli bir kitap. Ali Tekin Çam’ın bu çalışmaları sürdürmesini dilerim.
(Analiz Yayıncılık, Alper Efe Ataman, Tel: (0232) 330 16 56; Ali Tekin Çam,Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. )

Sait Maden anlatıyor

Bütün güncel duyarlıkların kaynağında yer alan, her türlü yeniliğe açık, devrimci bir sanat olan grafik, Batı’da olduğu gibi bizde de uzun bir geçmişi bulunmayan bir kurum; sinema gibi, fotoğraf gibi. Ülkemizde uygulanmaya başlamasından bugüne çok çok yetmiş yıl geçti. Ne geleneği var, ne geçmiş ustaları, ne bir deneyim kalıtı. Ayrıca resim gibi, yontuculuk gibi bir sanat olduğu da su götürür. Nedeni şu: Yalnızca grafik işleriyle uğraşanlar sanat diyorlar yaptıkları işe, Halk kendisine sunulan grafik ürününü hiç de bir sanat yapıtı gibi algılamıyor. Sadece bildirisini izliyor bir afişin ya da herhangi bir basılı tanıtma aracının. Devlet kurumları grafik olgusundan habersiz gibi. Müzeler grafik sanatçısına kapalı. Grafik yapıtının, bir afiş, bir amblem, bir kitap kapağının, duvarda bir tablo gbi asılabileceğini düşünmek şimdilik olanaksız. Yaptıkları işin resim gibi, yontu gibi, müzik gibi bir sanat olduğunu savunan, bunu kanıtlamak için de sergiler açıp, yarışmalar düzenleyip, yazılar yazan üç beş grafikçinin bütün çabası şimdilik bu görünümü değiştirmeye yeterli değil. Ama bütün bu olumsuzluklara karşın grafik sanatı günümüzün en geçerli, en etkileyici dillerinden biri.
Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

A: Kuştepe Mah. Bestekar Şakir Ağa sok. No: 7 Mecidiyeköy - Şişli İSTANBUL TURKEY      T: 0212 217 73 63 - 0536 580 31 31    F: 0212 217 73 64
copyright-bottom
ByFlash [agency]